ماهیت جهیزیه

تأمین مایحتاج زندگی و حتی اثاث منزل، طبق قانون مدنی، به عنوان بخشی از نفقه زوجه، بر عهده ی مرد می باشد و عروس، تکلیفی از نظر قانونی، برای تأمین جهیزیه ندارد.اما بر اساس عرف و رسوم ازدواج، معمولا زوجه، بیشتر اثاثیه منزل را تهیه نموده و در سالهای اخیر، رسم بر این شده تا تعدادی از اثاثیه، توسط زوجه و زوج به صورت مشترک، تهیه شود.جهیزیه، یکی از حقوق مالی زوجه است، که در هنگام طلاق، باید تعیین تکلیف شود.

 

امانی بودن ید زوج در نگهداری جهیزیه

با توجه به اینکه، طبق ماده ۶۳ قانون اجرای احکام مدنی، مصوب ۱۳۵۶، اموال منقولی که مورد استفاده ی اختصاصی زن، قرار بگیرد، به عنوان اموال اختصاصی زن می باشد و اموال منقول که مورد استفاده اختصاصی، مرد قرار می گیرد اموال اختصاصی مرد می باشد و دخل و تصرف در اموال دیگری، بدون اجازه، مالک مال، طبق قوانین کیفری  ایران، جرم می باشد.این موضوع در آیین نامه اجرایی اسناد رسمی لازم الاجرا، نیز آمده است.با توجه به حاکمیت قاعده ید، اسباب و وسایل اختصاصی، قابل تصرف، توسط دیگری نیست.

استرداد جهیزیه

با توجه به اینکه، زوجه، جهت تهیه اثاثیه زندگی مشترک، هیچ گونه تکلیفی ندارد، و در واقع، استفاده شوهر از وسایل زندگی زن، با اذن زن امکان پذیر است، زوجه، هرزمان می تواند جهیزیه خود را مطالبه نماید.اثاثیه ای که عین آن موجود نیست و تلف شده است، قابل مطالبه نیست و فقط قیمت آن قابل مطالبه می باشد.در مواردی که زوجین، قصد جدایی از یکدیگر را دارند، چه در طلاق توافقی یا طلاق یک طرفه، یکی از مسائلی که باید تکلیف آن روشن شود، جهیزیه می باشد که توسط دادگاه رسیدگی کننده، تعیین تکلیف می شود.

مدارک لازم جهت دادخواست استرداد جهیزیه

۱)لیست کامل جهیزیه یا سیاهه اموال که به امضاءزوج رسیده باشد، در صورتی که سیاهه اموال، به امضاء زوج نرسیده باشد، لازم است به امضاء دو شاهد برسد.
۲)سند ازدواج یا رونوشت سند ازدواج
۳)شناسنامه و کارت ملی
۴)وکالتنامه وکیل
مرجع صالح طرح دعوای استرداد جهیزیه
در صورتی که مبلغ جهیزیه، تا بیست میلیون تومان باشد، مرجع صالح جهت طرح دعوی استرداد جهیزیه، شورای حل اختلاف می باشد و در صورتی که مبلغ جهیزیه، بیش از دویست میلیون ریال باشد، رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه، در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای استرداد جهیزیه، دادگاه محل وقوع عقد و دادگاه محل سکونت خوانده می باشد و انتخاب دادگاه با زوجه می باشد.

مراحل انجام کار پرونده استرداد جهیزیه

پس از ثبت دادخواست استرداد جهیزیه، توسط وکیل زوجه، دادگاه با تعیین وقت رسیدگی، طرفین را در روز و ساعت معین، جهت رسیدگی، دعوت می نماید.در وقت رسیدگی، به کلیه اسناد و مدارک طرفین، رسیدگی شده و دلایل، مورد ارزیابی دادگاه قرار می گیرد.پس از اتمام جلسه رسیدگی، و اعلام ختم رسیدگی، دادگاه ظرف یک هفته، اقدام به صدور رأی مقتضی می نماید.

درصورت از بین رفتن و موجود نبودن جهیزیه، تکلیف چیست؟

در فرضی که جهیزیه زوجه ازبین رفته باشد واصطلاحا، عین آن موجود نباشد، مکان مطالبه قیمت جهیزیه از زوج، وجود دارد ومی توان دادخواست مطالبه قیمت جهیزیه، باجلب نظر کارشناس را به دادگاه صالح تقدیم نمود. مراحل رسیدگی ومرجع صالح همان است که درباب دعوی استردادجهیزیه ذکر شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *