دعوی استرداد چک

پیرو روابط حقوقی اشخاص در بسیاری از مواقع ، به دلایل مختلف از جمله پرداخت ثمن معامله و یا تضمین حسن انجام کار و انجام تعهد یا تضمین تخلیه و … چک که معروفترین سند تجاری است مورد مبادله قرار می گیرند . 

 

در مواردی که  پرداخت کننده یا متعهد به جهتی از جهات خود را مستحق دریافت سند پرداختی (چک) بداند مدعی باشد که دارنده چک ، استحقاق دریافت وجه آن را ندارد و دارنده مستنکف از استرداد سند مزبور باشد ، پرداخت کننده می تواند الزام مستنکف به استرداد لاشه چک را از دادگاه تقاضا نماید . جهات استحقاق استرداد چک می توانند پرداخت وجه چک و یا انجام تعهد و … باشند .


لازم به ذکر است که با جمع بودن شرایط ، شکایت کیفری با عنوان خیانت در امانت نیز قابل طرح می باشد . جهت اثبات ادعا ، مدعی (خواهان) لازم است به دادگاه دلیل ارائه دهد . این دلایل میتوانند قرارداد ، اقرارنامه ، تامین دلیل ، رسید پرداخت وجه ، شهادت شهود و … باشند . 

نکته مهم در این دعوی این است که حتماً قبل از اقامه دعوی علی الخصوص قبل از شکایت کیفری ، اظهار نامه ای برای طرف مقابل ارسال گردد و در آن موارد استحقاق استرداد سند تجاری از جمله انجام تعهد و پرداخت وجه و تخلیه ملک و انجام کار و … و همچنین درخواست استرداد چک در مهلت مقرر با ذکر عواقب قانونی ناشی از استنکاف ، قید گردد تا در آینده با ادعای طرف مقابل مبنی بر عدم اطلاع و فقدان سوء نیت ، مواجه نگردید .

لازم به ذکر است دعوی استرداد چک ازجمله دعاوی مالی است(هر چند در مورد مالی و غیر مالی بودن آن اختلافی است)که مستلزم پرداخت هزینه دادرسی منطبق با دعاوی مالی می باشد. دادگاه صلاحیت دار در این دعوی دادگاه محل اقامت خوانده (دارنده چک) است . 

ارسال دادخواست به مرجع ذی صلاح در این دعوی از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضائی صورت می گیرد و جهت ثبت و ارسال دادخواست به این دفاتر مراجعه فرمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *